Giętarki trójrolkowe
Bazując na wieloletniemu doświadczeniu podjeliśmy decyzje o budowie serii giętarek trójrolkowych sterowanych NC oraz CNC, w całości zaprojektowanych i wykonanych przez nasz zespół inżynierów. Celem projektu było jak największe zaangażowanie lokalnych i krajowych firm oraz dostawców części i podzespołów. Dzięki temu możemy dziś zaprezentować prawdziwie polską maszynę o cechach i możliwościach najlepszych światowych producentów.
Model PrimeARC 50 CNC to pierwsza maszyna z typoszeregu giętarek trójrolkowych naszej produkcji. Obecnie prowadzimy prace projektowe, jak i montażowe kolejnych modeli:
- PrimeARC 40 CNC z dwoma dolnymi rolkami formującymi o średnicy wałków 40mm – maszyna będzie dostępna na przełomie 2023/2024 roku,
- PrimeARC 60 CNC z dwoma dolnymi rolkami formującymi o średnicy wałków 60mm.
Ponadto, opracowaliśmy pionierskie rozwiązanie bezdeformacyjnego gięcia profili aluminiowych z wykorzystaniem modułu tzw. czwartej rolki – szczegóły wkrótce.
Giętarka trójrolkowa
– model PrimeArc 50 CNC
Giętarka przeznaczona jest do formowania materiałów metalowych o różnych przekrojach w regularne i nieregularne kształty składające się z łuków oraz odcinków prostych. Formowanie odbywa się poprzez przesuw materiału pomiędzy rolkami z jednoczesnym dociskiem rolki formującej, której pozycja determinuje uzyskiwany promień gięcia.
Maszyna dedykowana jest do formowania materiału o różnych kształtach: rur cienko- i grubościennych, płaskowników, prętów oraz profili otwartych i zamkniętych. Formując materiał przy jej użyciu możemy osiągać różnorodne kształty detali: łuki, koła czy spirale o nieregularnych i zmiennych promieniach.



Konstrukcja maszyny
Konstrukcja prezentowanej maszyny umożliwia pracę w pozycji pionowej oraz poziomej w zależności od preferencji użytkownika. Posuw materiału realizowany jest poprzez silnik elektryczny z reduktorem i zespołem kół zębatych w celu rozdziału napędu na wszystkie rolki. Układ wyposażony jest w falownik pozwalający na zmianę prędkości obrotowej silnika i w konsekwencji prędkość wysuwu materiału. Ponadto w układzie napędu górnej rolki zastosowano sprzęgło kompensujące prędkość obrotową rolek.
Konstrukcja maszyny została zaprojektowana i wykonana w 100% w Polsce zgodnie z obowiązującymi normami i regulacjami bezpieczeństwa UE, czego potwierdzeniem jest deklaracja zgodności CE dołączana do urządzenia.
Sterowanie giętarką
Sterowanie funkcjami maszyny odbywa się z pulpitu mobilnego poprzez nożne pedały odpowiadające za kierunek przesuwu materiału w trybie ręcznym, przyciski na konsoli i 10” dotykowy panel operatorski HMI Mitsubishi z wbudowaną pamięcią pozwalającą na zapis programów i parametrów pracy maszyny.
Nawigacja po poszczególnych funkcjach panelu odbywa się w sposób intuicyjny i prosty. Podstawową funkcjonalność zapewnia tryb ręczny oraz przyciski ruchu rolki formującej. Zasadniczą funkcją i największą zaletą zastosowanego oprogramowania jest tryb automatyczny pozwalający na odtworzenie zapisanej wcześniej sekwencji ruchów obu osi. Tryb ten umożliwia powtarzalne wykonywanie skomplikowanych geometrycznie kształtów z ograniczeniem udziału operatora do załadunku materiału i wyciągnięcia gotowego detalu.
